Fanérad med alm och valnöt. Tre lådor med snäpplås. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 122, djup 60, höjd 81 cm. Nyckel finns.
Nyckel ej original. Åldersrelaterat slitage. Nagg. Torrsprickor. Fanerlagningar och retuscher.
Sylven, Mästarnas möbler, jämför byrå avbildad sid. 314.