Thomas Hellström, kandelaber, THO Hantverk Rättvik, Bleckogården, 1950-tal.
Skulptural kandelaber av smidesjärn med sex flyttbara ljushållare av mässing. Dekor av träkulor målade i olika kulörer. Fot av furu. Höjd 49,5, längd 48 cm.
Smärre slitage. Märken.