Dekor i starkeldsblått av alliansvapen för Silversparre och von Otter inom en bård av blomsterfestonger. Skivan märkt "Rörstr" samt med målarsignatur "CE" för Carl Erik Löfström (fajansmålare vid Rörstrand, verksam ca 1753-84). Senare underrede av ek i barockstil. Längd 90, bredd 60, höjd 76,5 cm.
Skiva med flertalet mistor, lagningar, klammerlagningar samt retuscher. Slitage. Senare underrede.