Gråmålad stomme med skuren dekor. Medaljongformad ryggbricka med spjälknippe, stoppade sitsar med mönstrad textilklädsel. Kopplade, kannelerade ben. De främre överkragade. Signerade Lars Fahlberg. Sitthöjd 44, höjd 92 cm.
Renoverade. Kompletterade. Skador. Instabila, ett ben sitter löst. Lagningar.