Mahogny. Rakt utskjutande krön, glasade pardörrar med bakomliggande hyllinredning. Mittsektion med fyra lådor, därunder pardörrar med hyllplan bakom. Bredd 74, djup 41, höjd 148 cm. Nyckel finns.
Visst slitage. Märken. Ställvisa fanerskador. En dragring saknas. Nyckeln passar ej låset i den övre skåpsdörren. Fläckar.