Bemålat i svart. Oval skiva på tredelat pelarben. Löst liggande bricka av bemålad plåt, spegeln med dekor av kvinna. Märkt F. Primavesi & Sons Cardiff. Längd 74, bredd 59, höjd 68 cm.
Kompletterad. Senare målning. Ett fotavslut med lagning. Brickan med färgbortfall, bucklor och rostangrepp på undersidan.
Sirishov, Kungliga Djurgården.