Mahognyfaner. Svagt njurformat. Dörr med bakomliggande hyllinredning samt två lådor. Front med hyllplan. Längd 124, djup 62, höjd 74,5 cm. Nyckel finns. Karmstol i betsad bok. Stoppad sitts och rygg klädd i konstläder med dekorativ pärlspik. Sitthöjd 43, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken. Repor. Stolen något ostadig. Fanerskador.