Stomme av patinerad metall. Grön- och vitlackerad skärm, nedre kupa av opakt glas med avslutande pinjekotte. Rik dekor av gripar samt slingrande akantusblad. Sju ljuspunkter varav tre up-light. Diameter 61, höjd 86 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Märken. Nagg.