Fanerad med alm och almrot. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och fack. Fem lådor. Bredd 104, djup 51, höjd 105 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Skador. Lagningar. Torrsprickor. Delar saknas. Nyckeln passar endast låset till den inre skåpsdörren.