Dekor i Famille Rose med motiv av blommande trädgren samt pion. Brämen med blommor inom kartuscher, mot rosa fond. Diameter 22,5 cm.
Visst slitage. Nagg. Ställvis färgbortfall. Glasyrmistor. Två tallrikar med annan dekor samt omfattande retuscher och lagningar medföljer.