Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Pedro", för Hiort Tuote Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Fast stoppad klädsel med lös sittdyna. Lackade ben. Stämpelmärkt. Bredd 70 cm, sitthöjd 44 cm, totalhöjd 80 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Fläckar. Senare klädsel. Repor.