Emilia Ilke, "Pins and Wood".
Signerad Ilke, även signerad Ilke och daterad 2019 a tergo. Blandteknik på duk, 73 x 60 cm.
Ytlig repa med färgförlust.
Emilia Ilke är en mångfacetterad konstnär vars främsta arbetsmetod är collaget. I lekfulla bilder vrider och vänder hon på återkommande vardagsobjekt och enkla former såsom urnan, vasen och koppen. Hennes palett består framförallt av mjuka, jordiga pastelltoner.