Karmstol med stomme av bonad bok, svängd ryggbricka, sits med röd textilklädsel. Sitthöjd 43, bredd 52, höjd 74 cm. Skrivbord fanerat med teak, friser och benställning av bok. Två utfällbara klaffar. Två lådor i sargen, fristående hurts med tre lådor. Beslag av mässing. Brickmärkt Hugo Troeds Bjärnum. Längd 135-225, bredd 80, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Ett beslag skadat. Nyckeln passar ej till låset i hurtsen.