Bestående av;
1 kanna med lock (lock med skador),
1 tillbringare (pip med lagningar),
1 kanna (äldre lagning, nagg, spricka),
1 gräddkanna (äldre lagning),
1 tekanna (lock med nagg),
2 saltkar/kryddkar (2:ra sort),
3 tallrikar (2:ra sort),
11 koppar med 6+1 fat (merparten med nagg/spricka)
Bruksslitage. Nagg. Nötta kanter. Sprickor.