Riklig dekor i famille rose färger. Kartuscher med nobelt folk i interiörer samt i trädgårdsvy. Höjd 45 cm, diameter 20 cm.
Den ena urnans hals lagad runtom, dekorelementen på sidorna lagade. Samma urnas mynning med lagning och spricka. Den andra urnan med ett kantnagg. Enstaka glasyrbortfall.