Mahogny. Rak form, nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och fack. Fyra lådor med nyckelbrickor av mässing i form av Medusa Rondanini. Bredd 92, djup 46, höjd 131 cm. Nyckel finns.
Visst slitage. Renoverad. Sprickor, fanerlagningar. Märken, repor. Nyckel saknas till lådor och klaff.