Gjutjärn, 193x45x83 cm
Skador. Slitage. Rostangrepp.
Karl Friedrich Schinkel (1781-1841) är preussaren som kom att forma den tyska klassicismen. Som arkitekt, mönsterritare, möbeldesigner, stadsplanerare och målare verkade han i Berlin under 1800-talets första årtionden och satte sin prägel - den preussiska klassicismen - på staden Berlins arkitektoniska och estetiska utformning. Som ledande arkitekt i kunglig preussisk tjänst ritade han några av Berlins mest kända byggnader
Arbeten i gjutjärn kom istället - utöver stadsplanerande och arkitektur - att bli Schinkels signum. Han bejakade gjutjärnet som ett nytt konstnärligt material, flexibelt och med en air av modernitet, men också genom dess betydelse för landets industri och vad det gav i form av nationella övertoner; järnindustrin växte sig stark och användandet uppmuntrades. Just denna modell av trädgårdssoffa ritade Schinkel för de kejserliga slottsparkerna i Berlin och Potsdam. Sofforna gjöts av Königliche Eisengeisserei ca 1824/26.