Två tallrikar med dekor i famille rose med motiv av blommor. Två tallrikar med dekor i underglasyrblått med motiv av pagodlandskap. Tallrikarnas diameter 22,5-23,5 cm. Krukan med dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap, höjd 15,5 cm.
Nagg. En famille rose-tallrik med spricka, den andra med skada/lagning. Locket till burken med stort nagg.