Tallrikar, ett par, kopp med fat samt uppläggningsfat, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Paret tallrikar med dekor i Famille rose av rullmålning med fågel och blomstermotiv, diameter 22,5 cm. Större fat med motiv av blommor i underglasyrblått, diameter 29,5 cm. Kopp med fat dekorerad i emaljfärger med motiv av mandariner i landskap, fatets diameter 12 cm.

Kopp med bränningsspricka. Bränningssprickor. Nötta kanter. Nagg. Det större fatet samt en tallrik med spricka. Slitage.

Utropspris
2 500 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69