Dekor i underglasyrblått. Skålfat med blomsterdekor. Diameter 31,5 cm. Bojan med dekor av flodlandskap. Höjd 16 cm. Tre tallrikar med dekor av flod- och trädgårdslandskap. Diameter 22,5-23 cm.
Skålfat med sprickor och lagningar. Tallrikar med nagg, en med spricka och en med lagning.