Så kallat karusellbord med snurrbar bordsskiva. Fanerat med mahogny (lackerad yta), bordsskivan klädd med delvis guldpräglad skinnimitation. Åtta lådor i sargen. Benställning på lejontassar. Diameter 107, höjd 74 cm.
Ställvis slitage. Torrsprickor. Vissa skador och smärre träbortfall. Smärre lagningar och limningar. Nyckel saknas.