Sex bärtallrikar, tidigt 1700-tal, med underglasyrblå dekor av lotus samt blommor, diameter 16,5 cm.
5 runda tallrikar med underglasyrblå dekor av blommor, diameter 23 cm.
3 tallrikar med konturerad bräm och underglasyrblå dekor av flodlandskap, diameter 22 cm.
Saltkar, sydostasien, diameter 11,5 cm.
Slitage. Glasyrmistor. Bränningssprickor. Nagg. Två av tallrikarna med konturerad form lagade samt den tredje med sprickor. Saltkaret med sprickor.