Samtliga med dekor i underglasyrblått.
Fat med dekor av figurscen i landskap, brättet med strödda blommor. Bär Chenghuas märke men senare. Diameter 29,5 cm.
Mindre skålfat med motiv av man med anka, diameter 16,5 cm.
Konturerat skålfat med motiv av strödda blommor, Kangxi, diameter 21,5 cm.
Skador. Lagningar.