Koppar med fat, två stycken, skål samt skålfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Dekor i underglasyrblått med motiv av landskap. Senare förgyllning. Kopparnas höjd ca 5-7 cm, fatens diameter 12-15,5 cm. Skålens höjd 7,5, diameter 15 cm.
Två senare fat medföljer.
Nagg. Bränningsdefekter. Ett tefat med retuscher.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.