Torbjörn Forsberg, skulptur, brons, signerad och daterad 2019.
Lövgroda. Grön- och guldpatinerad brons, Längd 14,5 cm, bredd 13 cm, höjd 2,5 cm. Trälåda medföljer.
Obetydligt ytsmuts. God kondition.
Carl von Linné (1707-1778) beskriver för första gången lövgrodan i boken "Skånska resan" år 1749, med följande ord: "Dess säregna läte hördes som snattrande gäss eller ankor".