GOLVUR, märkt William Martin Guild Hall, England 1800-tal.

Mahognyfanerat. Uppsvängt krön med svarvade knoppar. Delvis förgylld metallurtavla. H 211. Nyckel finns.

Smärre skador, slitage, sprickor. Huven med skador, glaset spräckt, dekordel saknas. Nyckel till fodralet finns. Lod, pendel och urnycklar saknas.

Utropspris
3 000 SEK