Vaser, ett par, porslin, Qingdynastin, Kina, 1800-tal.
Cylindriska med utsvängd mynning. Underglasyrblå dekor av prunus-mummeoch cracked-ice samt antikviteter inom reserver. Med Kangxis märke, men senare. Höjd 26,5 cm.
Nagg. Glasyrmistor. Fläckar. Något slitage. Smärre bränningssprickor i botten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.