Urnorna i balusterform dekorerade i underglasyrblått med motiv av blommor, fåglar, pagodlandskap, höjd 14-22 cm. Ytterfoder med landskap i underglasyrblått, höjd 11 diameter 13 cm. Kruka dekorerad med fåglar och blommor, bär Kangxis märke men senare, höjd 9 cm.
Smärre nagg. Ett lok med lagning och retusch. Stjärnspricka i botten på den rundade krukan.