Olika dekorer i underglasyrblått med motiv av pagoder i flodlandskap samt blommor och lyckosymboler. Gräddkannans höjd 9,5 cm. Lockskålens diameter 11 cm. Gallerskålens diameter 14,5 cm.
Glasyrmistor. Stjärnspricka i botten på gräddkannan. Något slitage. Bränningsspricka. Nagg.