Polykrom Famill-Rosedekor av mandariner, antikviteter, fåglar, och blommor.
Två tallrikar, 25 cm (spricka, nagg samt lagade nagg och retuscher).
Kruka,höjd 7 cm.
Kopp med fat, fatets diameter 9 cm.
Kopp med fat, fatets diameter 12 cm.
Skål, 18 cm.
Skål med två hänklar 18 cm.
Två små koppar/skålar, 7-7,5 cm.
Liten urna med lock och träställ, 7 cm.
3 delar till en kabaret, 11-14 cm.
Något slitage. Nagg. Lagningar/retucher. Glasyrmistor. Sprickor. Bränningssprickor.