Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Patricia T-372-12", Markaryd, 1900-talets senare del.
Stomme av mässing. Tolv armar för en ljuspunkt vardera. Kupor av röktonat glas. Diameter ca 60, höjd inklusive stång 95 cm.
Ej funktionstestad. Skador/sprickor. Nagg.