Olika underglasyrblå dekorer. Vissa delar delvis förgyllda. Serveringsfat, 26 cm. Tallrik, 22 cm. Skålfat, 16 cm. Kopp med fat, fatets diameter 14 cm.
Nagg. Glasyrmistor. Bränningsspricka. Slitage. Krackelyr. TAllriken och serveringsfatet med sprickor.