Senare driven och ciselerad dekor, framtill sköld.
Rund, stegvis stigande fot, S-formad hänkel. Lock på gångjärn.
Höjd 20 cm. Vikt ca 805 g.
Isaac Cookson aktiv 1728-54.
Åldersrelaterat slitage. Smärre bucklor i fotens övre del. Helhetsintrycket är gott.