Bojan med underglasyrblå dekor av bladslingor och lyckotecken. Höjd 23 cm. Urna med oxblodsröd glasyr. Höjd 32 cm. Skål med underglasyrblå dekor. Diameter 19 cm.
Glasyrmistor. Nagg. Ställvis slitage. Lagning på locket till den röda urnan. Krackelyr. Bränningssprickor.