Olika dekor av flodlandskap i underglasyrblått. För en ljuspunkt vardera. Höjd på vaserna 15-16 cm. Höjd inklusive lampskärm och montering för lampskärm 40-43 cm.
Ej funktionstestad. Glasyrmistor. Fläckar. Något slitage. Fotringsnagg. Bränningssprickor.