Möbelgrupp avsedd för barn. Bemålad furu. Spjälor i rygg. Soffans längd 101, djup 40, sitthöjd 30, höjd 67 cm. Stolarnas sitthöjd 32-34, höjd 65-72 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage. Skador. Träribba i sits saknas. Torrsprickor. Senare målning. Färgbortfall. Instabila.