Stomme av bok med fällbar resårsits. Tygklädsel med antikiserande dekor av bland annat pegasus och lyra. Sitthöjd 45, höjd 85 cm.
Slitage. Märken. Fläckar. Smärre skador.
Enligt uppgift Malmö Stadsteater/Malmö Opera som ritades av Sigurd Lewerentz, David Helldén och Erik Lallerstedt och uppfördes 1933—44.