Gråmålad stomme, rikt skuren dekor av band- och pärlstav, akantusblad och fleruoner samt krönande rosenkrans. Stoppad med mönstrad textilklädsel i rosa. Längd 120, djup 51, sitthöjd 37, höjd 78 cm.
Något slitage. Märken. Smärre skador, träbortfall. Fläckar.