Vägglampor, ett par, modell 6074, Reijmyre Armaturfabrik, 1960/70-tal.
Mässing. Svängd arm för en ljuspunkt. Etikettmärkt. Skärmar klädda i "Under Ekvatorn", formgivet av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn medföljer. Höjd 22 cm.
Ej funktionstestade. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.