Stekfat, tre stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95) samt Jiaqing (1796-1820).
Två mindre Qianlong-fat med oktagonal form, ett större ovalt. Dekor i underglasyrblått med motiv av flodlandskap och blommande trädgård. Längd 32-47 cm.
Samtliga med brättessprickor. Större fat med nagg och skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.