Johannes Döparen predikar i ödemarken. 97 x 129 cm.
Skador, färgbortfall, uppfodrad, retuscher.
Enligt uppgift professor Gösta Säflund (1903-2004) professor och författare i arkeologi. Inköpt i Italien i början på 1940-talet då Gösta Säflund med familj var bosatta där i samband med arkeologiska utgrävningar.