Svartmålade stolar med välvd genombruten rygg. Lösa stoppade sitsar med svart skinnklädsel. Kopplad benställning, de främre med kannelyr och de bakre sabelformade. Sitthöjd 48, höjd 88 cm.
Slitage. Renoverade med senare målning och förstärkningar. Färgbortfall. Maskstungen. Skador.