TAKAMPEL, senempire 1800-talets mitt. H 54.

Grönpatinerad skål med dekor av mässingsfleuroner samt avslutande kotteknopp. Kronring av mässing med beslagsdekor i form av palmetter, fyra svängda ljusarmar.

Ställvis hårt slitage, smärre skador, bucklor. Har ursprungligen haft prismor på ljusmanschetterna.

Utropspris
2 500 SEK