Grönpatinerad skål med dekor av mässingsfleuroner samt avslutande kotteknopp. Kronring av mässing med beslagsdekor i form av palmetter, fyra svängda ljusarmar.
Ställvis hårt slitage, smärre skador, bucklor. Har ursprungligen haft prismor på ljusmanschetterna.