SALTKAR, 2 st, silver, Mickael Olof Barkman, 1830 samt Anders Theodor Barkman, 1840 Varberg. Tot vikt 133 gram.

Saltkar av Mickael Olof Barkman, skål nedtill godronnerad. Uppburen av fisk. L 9.5, h 7. Fot med akantusblad. Saltkar av Anders Theodor Barkman, i form av urna med pärlstavdekor. Svängda hänklar. L 12, h 8.5. Båda invändigt förgyllda.

Saltkar av Mickael Olof Barkman, med lagningar. I övrigt bruksslitage.

Utropspris
3 000 SEK