Saltkar av Mickael Olof Barkman, skål nedtill godronnerad. Uppburen av fisk. L 9.5, h 7. Fot med akantusblad. Saltkar av Anders Theodor Barkman, i form av urna med pärlstavdekor. Svängda hänklar. L 12, h 8.5. Båda invändigt förgyllda.
Saltkar av Mickael Olof Barkman, med lagningar. I övrigt bruksslitage.