Alfred William Finch, kanna, Iris, Finland, omkring år 1900.
Glaserad rödlera med sgraffito-dekoration. Klotrund korpus med bandad cylindrisk hals. Signerad AWF Iris Finland samt med La Maison Moderne-stämpel. Höjd 18 cm.
Lagad hönkel. Spricka. Slitage.