Stommar av lövträ med skuren dekor. Fast stoppad sits, rygg och armlän med broderad klädsel av Elsa Wallenberg (!877-1951) signerad EW. Sitthöjd 41 cm. Höjd 88 cm, bredd 63 cm.
Skador. Slitage. Lagningar. Maskstungen. Förstärkningar.
Elsa Wallenberg (f. Lilliehöök) gift med envoyén Axel Wallenberg. Hon var bl a Sveriges bästa kvinnliga lawntennisspelare åren runt 1900 och deltog i olympiska spelen 1908 i London.