BARTOLOMÉ ESTEBAN MURILLO, efter. Olja på uppfodrad duk 157,5 x 109,5 cm. Osignerad.
Madonnan och barnet. Olja på uppfodrad duk 157,5 x 109,5 cm. Osignerad.
Uppfodrad. Märken efter spännramen. Skrapmärken med lite färgbortfall, främst längs ramkanten. Strödda retuscher. Krackelyr. Något gulnad fernissa.
Originalet av Murillo är skapat på 1670-talet och kallas ibland för "Santiagomadonnan" efter ägaren som en gång var Markisen av Santiago. Originalet finns idag på The Metropolitan Museum i New York.