Skåp fanerat med teak. Hyll- och lådinredning i hodurasmahogny. Signerat AS 1957 med inläggningar i palisander på dörrarnas insida.
Gesällarbete utfört vid möbelsnickarutbildning i Mjölby 1957. Skåpet signerat med årtal och initialer AS. Gesällbrev medföljer. Bredd 106, djup 45, höjd 172 cm. Nyckel finns.
Slitage. Nagg.